ویتایتچ ، پایگاه آموزش تخصصی برنامه نویسی و مهارت های کاربردی ویژه بازار کار

تفاوت backend و frontend

تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۸
تفاوت backend و frontend

تفاوت FrontEnd و ‌BackEnd

توضیح تفاوت backend و frontend ، به طور خلاصه frontend شامل طراحی های سمت کاربر  یا دیزاین وب میشود و backned شامل پردازش های سمت سرور میشود.

دو اصطلاح پر کاربرد در صنعت وب شامل backend و frontrnd میشود که میتواند کمی گیج کننده باشد چون تفاوت بین سمت کلایت و سمت سرور کاملا واضح نیست در حالی که این دو اصطلاح غالبا در توصیف جنبه های مختلف صفحات وب به کار میروند از frontend به عنوان سمت کلاینت نام برده میشود و گاهی به عنوان طراحی وب صدا زده میشود و به backend وب سمت سرور گفته میشود.

درحالی که این توضیح ساده به نظر میرسد ، خط بین این دو اغلب مبهم است ، در این جا چند دستورالعمل اساسی برای کمک به درک این دو ارائه میشود تا حداقل شنونده قادر به درک کلمه توسعه دهنده frontend باشد.

FrontEnd

HTML , CSS , JAVASCRIPT

توسعه frontend چیست؟

هر چیزی که کاربر در یک صفحه وب مشاهده میکند شامل frontend میشود از جمله طراحی های انجام شده توسط HTML و CSS .

مشاغل بسیاری در رابطه با بخش frontend وجود دارد ، به یاد داشته باشید که بخش زیادی از این عناوین ذهنی هستند و توسط افراد تعریف شده اند ، بنابر این توسعه دهنده ها در شرکت های مختلف به شکل های متفاوتی عمل میکنند.

در اینجا چند نمونه از عناوین شغلی مختلف مرتبط با frontend آورده شده است:

شما فکر میکنید یک طراح وب صفحات وب را طراحی میکند ، اما در حقیقت عنوان شغل طراح وب بسیار گسترده است. یک طراح وب میتوانست فقط کسی باشد که صفحات وب را فقط در نرم افزار هایی مانند photoshop یا fireworks طراحی کند و هرکز کدی را تایپ نکند .

اما در شرایط دیگر یک طراح وب میتواند تمام طراحی های مختلف را در فتوشاپ انجام دهد و سپس مسئولیت ایجاد تمام کد های frontend مانند HTML و CSS و حتی JAVASCRIPT را نیز بر عهده بگیرد.

UI

یک طراح رابط کاربری (UI) به طور اساسی مسئول خلق جنبه های بصری است و فقط در طراحی متمرکز است. این افراد معمولا در اجرای طرح دخیل نیستند ، اما ممکن است کمی با HTML و CSS آشنایی داشته باشند تا بتوانند ایده های خود را به طور موثر تر با توسعه دهندگان frontend به اشتراک بگذارند.َ

UX

طراح تجربه کاربری (UX) در frontend فعالیت میکنند ، آنها در مورد نحوه ارتباط کاربر با سایت مطالعه و تحقیق میکنند و سپس پس از آزمایش های زیاد، تغییراتی را بر روی سایت ایجاد میکنند که موجب ارتباط بهتر کاربر با سایت میشود.

یک توسعه دهنده frontend میتواند سایتی را ایجاد کند بدون هیج گونه نیازی به backend ، سایتی که توسط آنها ایجاد میشود اصطلاحا یک سایت ثابت (Static) نامیده میشود.

یک سایت static چیزی شبیه به سایت یک آرایشگاه یا معرفی شرکت است و نیازی به ذخیره اطلاعات در پایگاه داده ندارد ، صفحات همیشه بدون تغییر خواهند بود مگر اینکه نیاز به طراحی مجدد باشد.

یک توسعه دهنده frontend ممکن است نیاز به درک طرح خود داشته باشد یا حتی با HTML و CSS و JAVASCRIPT آشنا باشد ، این افراد ممکن است با طراحی تجربه کاربری (UX) آشنا باشند یا نباشند.به هرحال به این افراد توسعه دهنده frontend گفته میشود که گاهی ممکن به زبان javascript نیز مسلط باشد.

backend

backend , server , database

توسعه backend چیست؟ سمت سرور یا backend نحوه کار یا بروزرسانی و تغییر وب سایت است و به همه چیزهایی که اساسا کاربر نمیتواند در مرورگر ببیند مانند سیستم عامل ، دیتابیس و سرور اطلاق میشود.معمولا افرادی که روی backend کار میکنند و با backend تعامل دارند برنامه نویس ها و توسعه دهندگان backend هستند.

توسعه دهندگان backend اغلب نگران چیز هایی مانند : امنیت ، ساختار و مدیریت محتوای سایت هستند ، آنها معمولا زبان های سمت کلاینت مانند HTML و CSS را میشناسند و میتوانند با آنها کار کنند اما روی آنها متمرکز نیستند.

ساخت یک وبسایت پویا به دست یک توسعه دهنده backend انجام میشود. یک سایت پویا سایتی است که مدام تغییر میکند و به صورت لحظه ای به روز میشود.

سایت های پویا

امروزه بیشتر سایت های موجود در اینترنت سایت های پویا هستند.Facebook ، google Map  و حتی سایت ویتاتیچ سایت های پویا هستند چون محتوای آنها دائما بروزرسانی میشود.

سایت های پویا از بانک های اطلاعاتی استفاده میکنند ، تمام اطلاعات آنها درون بانک داده ذخیره میشود مانند نام کاربر ، تصویر کاربری یا حتی تصاویری که درون وبسایت بارگذاری شده اند یا پست هایی که شما آنها را مشاهده میکنید در بانک اطلاعاتی ذخیره میشوند.

توسعه دهندگان backend با زبان های برنامه نویسی مانند PHP یا NET.  کار میکنند زیرا آنها باید با چیزی که پایگاه داده آن را درک میکند کار کنند (زبان SQL ) کدی که مینویسند با سرور ارتباط برقرار میکند و سپس به مرورگر میگوید که از پایگاه داده استفاده کند و اطلاعات را نمایش دهد.

نتیجه گیری

در نتیجه مطالعه این مقاله شما درکی از صنعت وب بدست آورده اید ، اگر هنوز در مورد تفاوت های backend و frontend گیج هستید یادتان باشد که frontend مربوط به مرورگر و همه اطلاعاتی است که برای آن ارسال شده تا به کاربر نمایش داده شود میشود.اگر ارتباطی به بانک اطلاعاتی برقرار میشود پس از آن به بعد backend طلاق میشود.

این موضوع کمی میتواند گیج کننده باشد چون در واقع استاندارد خاصی برای این صنعت وجود ندارد.افراد زیادی نیز وجود دارند که در هردوی این زمینه ها کار میکنند که اصلاحا به آنها Full-Stack Developer گفته میشود.

اگر میخواهید شروع به یادگیری backend یا frontend کنید میتوانید از مطالب دیگر وب سایت استفاده نمایید ، یا حتی اگر میخواید بیشتر راجع به این موضوعات تحقیق کنید به بلاگ ما سر بزنید.


منبع

اشتراک گذاری
برچسب ها